
A koronavírus hirtelen jött, rohamos terjedése az élet valamennyi területére rányomta bélyegét: megváltozott munkahelyi körülmények, törölt színházi darabok, elmaradt koncertek, fesztiválok, rendezvények. De pontosan mi is a helyzet az esküvőkkel?
A koronavírus világszerte rengeteg szerelmes pár számára okoz komoly fejtörést és stresszes napokat. Házasságkötés szempontjából egyébként is a tavaszi-nyári hónapok a legnépszerűbbek, és pontosan ezek azok, melyeket fokozottan és egyértelműen érint a kialakult járványügyi helyzet.
Lehet-e Magyarországon házasságot kötni a koronavírus idején?
Magyarországon 2020. március 11-étől a vírus terjedésének visszaszorítása érdekében rendkívüli intézkedések léptek érvénybe, melyek kezdetben az egy légtérben tartózkodó személyek számát, majd később a lakhelyelhagyást korlátozták.
A 2020. április 30-án érvénybe lépő rendelet, bár több területen is jelentősen enyhít a korlátozásokon, a rendezvények szervezését augusztus 15-ig továbbra is tiltja.
Ennek értelmében a lakodalmakat a jelenlegi álláspont szerint, augusztus 15-ig nem lehet megtartani.
Ez a szomorú hír Magyarországon több ezer ifjú párt érint, ha ti is közöttük vagytok, két alternatív megoldás között kell választanotok: kitartotok az esküvő dátuma mellett és szerényen, de megtartjátok most a polgári szertartást, vagy átteszitek az esküvőt egy későbbi dátumra.
Esküvő 2020 nyarán?
A koronavírus idejére bevezetett korlátozások NEM TILTJÁK A SZŰK KÖRBEN TÖRTÉNŐ HÁZASSÁGKÖTÉST!
Hogy mit jelent ez? A házasságkötés nincs megtiltva, ám lényegesen szolidabb körítéssel van csak lehetőség a szertartás megtartására. Ha semmiképp sem szeretnétek lemondani az idei esküvőről, létszámkorlát mellett, szűk családi keretek között kimondhatjátok egymásnak a boldogító igent.
2020. májusától szabad a házasságkötés, ám kitétel, hogy az esküvőket kizárólag szűk körben, kis létszámmal lehet megtartani. Az esküvők létszámára vonatkozó pontos szabályozásról minden esetben az illetékes város vezetése dönt.
Noha néhány önkormányzat a szükségállapot idejére ideiglenesen felfüggesztette a polgári házasságkötéseket, a létszámra és a megfelelő távolságtartásra vonatkozó szabályok betartásával a polgári házasságkötésnek jelen helyzetben sincs akadálya. A létszámbeli korlátozások azonban különböző anyakönyvi hivatalokban máshogy alakulhatnak. Van ahol 8, míg máshol 15 főben korlátozzák a polgári szertartás létszámát. Így erről mindenképp érdemes előzetesen érdeklődni.
Ha emellett az opció mellett döntötök, úgy egy későbbi időpontban még mindig tarthattok majd egy lakodalmat, házasságkötésetek megünneplésére.
Esküvő új időpontban
Az, hogy hogyan alakulnak a házasságkötésekre vonatkozó korlátozások alapvetően a koronavírus-járvány terjedésének mértékétől függ. Lehet, hogy a jelen állás szerint kitűzött, augusztus 15-ei dátum előtt feloldják a szigorú szabályozásokat, ám ha nyári dátumra esik esküvőtök és szeretnétek azt többé-kevésbé a tervezett forgatókönyv szerint megtartani, a legbiztosabb, ha új, 2021-es időpontot kerestek.
Mivel azonban valószínűleg többen is erre a döntésre jutnak majd, ezért érdemes minél előbb lefixálnotok az új dátumot. Ezt kezdjétek azzal, hogy egyeztettek a helyszínnel! Az új időpontot illetően ugyanis sok múlik majd a helyszín kapacitásán.
Miután ez megvan, keressétek fel egyesével szolgáltatóitokat és érdeklődjétek meg, hogy szabad-e még náluk az új időpont. (Így egy kis szerencsével elkerülhetitek, hogy elvesszen a már befizetett foglaló, előleg.)
Ha egy már lefoglalt szolgáltatótok mégsem érne rá az új időpontban, ne csüggedjetek, biztosan találtok majd hasonlóan tehetséges és szimpatikus szolgáltatót a helyére.
Ha a szolgáltatókkal sikerült egyeztetnetek, mindenképp értesítsétek ki a vendégeket is az új időpontról. Ezzel elkerülhetitek, hogy egyesével keressenek majd fel benneteket az esküvőtökről érdeklődve.
A kialakult helyzet nem csak a házasulandók, hanem a szolgáltatók számára is rendkívül nehéz. Ahhoz, hogy mindkét oldal a körülményekhez mérten pozitívan jöjjön ki a helyzetből, kompromisszumokra, kölcsönös megértésre és együttműködésre van most szükség.